Тревожност – 4 съвета как да я преодолеем
Истина е, че една не малка част от хората в обществото страдат от психично разстройство, за което дори не желаят да разговарят със специалист, с приятели, а дори и със семействата си. През последните няколко години се наблюдава как това заболяване се вкопчва в млади и стари, без да пита дали е удобно. Аз самата се страхувам, че някой ден мога да бъда сполетяна от подобна болест и затова съм решила да се подготвя, до колкото е възможно.
За целта разговарях с огромен брой пострадали, прочетох страшно много литература, търсих всевъзможни източници и стигнах до извода, че все пак съществуват няколко психологични трика, които могат да помогнат за това да не изпитваме тревожност, дори тя да се е загнездила дълбоко в нас.
В редовете по-долу бързам да споделя за наученото от мен и силно се надявам, че по този начин ще успея да помогна дори на единици или десетки хора да се преборят с това болезнено неприятно чувство.
Според психолозите винаги съществува начин да надхитрим съзнанието и да заобиколим лавината от стрес. Ето ги и 4 – те трика, за които говоря:
1. Бъдете заобиколени от домашни любимци
Кучетата, котките или морските свинчета може и да не говорят, но повярвайте повечето от тях споделят вашите болка и мъка. Ще се учудите колко приятно ще се почувствате ако прекарвате повече време с тях. Връзката с едно животно може да бъде наистина силна и благодарение на него човек забравя за лошите мисли, нахлули в главата му.
2. Смехът лекува много болести
Сигурно сте чували това?! Да, смехът е най-добрият антидепресант. Предпочитайте компанията на приятели, които ви карат да се усмихвате, и гледайте все по-малко да се срещате с хора, говорещи вечно за проблемите в живота си. Да, всеки си има своите собствени терзания, но на никой не му е приятно да се превръща в гъба, попиваща единствено негативното. Ако ви е по-лесно и предпочитате да останете сами със себе си, то весела комедия е също толкова добър вариант. Посмейте се от сърце и се отървете от всичко лошо и неприятно.
3. Стремете се към това фокусът ви да пада върху настоящето
Често тревожността е резултат от случки, събития, случили се в миналото. Човек трудно се отърсва от тях и това води до едно постоянно връщане назад, от което в един момент се оказва, че няма отърваване. Предлагам ви, а и специалистите психолози съветват хората, които страдат от чувство на тревожност, да забравят за миналото и да живеят в настоящето.
4. Рисувайте, творете
Да, вие не сте деца, но детското у вас може да ви превърне отново в пълноценен човек. Виждали ли сте разтревожен музикант или художник? И аз не съм виждала 🙂
Когато човек се отдаде на нещо, в което влага душа, сърце, разум, той автоматично забравя за своето моментно състояние и за всички онези проблеми, които са част от него. Колкото по-често преставаме да се сещаме за тях, толкова шансът да ги оставим в миналото, се увеличава. Рисувайки, то ние изпълваме душата си със свежи мисли. Това е страхотно оръжие, което успява мигновено да пребори тревожността.
Надявам се да съм ви била полезна с тези няколко трика, за които си направих труда да проучвам месеци наред. Пожелавам никога да не се стига до момент, в който да ги прилагате, но ако все някога се случи това, то бъдете сигурни, че начините да пребориш съзнанието, са наистина много и разнообразни.