Търговски дела – същност, процедура и правно съдействие
В корпоративния свят често се налага да се водят търговски спорове между два или повече търговци за възникнали казуси в техните бизнес отношения. Когато възникне правен въпрос, по който страните не могат да се съгласят това е една от възможните опции за защитата на правата и законните интереси на субектите. В резултат на това се подава искова молба и се образува търговско дело, което се разглежда по специален процесуален ред.
Кои дела са търговски, каква е процедурата по разглеждането на търговски спорове и как да открием адекватно правно съдействие в този контекст ще разберете от следващите редове.
Примери за търговски дела
Условно казано търговско дело се образува при повдигане на търговски спор пред съда. Това са казуси, които възникват във връзка с упражняването на търговска дейност и сключването на търговски сделки. На най-разбираем език можем да кажем, че става въпрос за специфичен вид граждански процес, който се отличава от общото производство по ГПК, поради характерния му предмет.
Тук се включват съдебните производства свързани с търговски договори и сделки, конкуренция, защита на дружествени права и други търговски правоотношения. Предмет на делото могат да бъдат правни отношения, които се отнасят до търговски сделки и тяхното сключване, тълкуване, действителност, изпълнение и прекратяване, участие в търговец, делата за търговска несъстоятелност и пр.
Процедура за разглеждане на търговски спорове
Произтичайки от особеното естество на търговеца като правен субект, законодателят е въвел специфичен ред, по който да се гледат образуваните дела по търговски спорове.
На практика делото тук може да завърши още в първото заседание за неговото разглеждане по същество, ако страните са използвали адекватно своите възможности за защита чрез двойната размяна на съдебните книжа (искова молба, отговор на исковата молба, допълнителна искова молба и допълнителен отговор), споделят експертите от SofLaw.bg
Въведен е и различен режим по повод на възражението за прихващане и някои специфики относно разглеждането на делото в открито или закрито заседание.
Правно съдействие по търговски дела
Адекватното представителство е ключ за успеха при воденето на търговски дела. Тук най-често става въпрос за разрешаване на спор между търговци, които са професионалисти и разполагат с много козове в своята защита.
Затова ако фирмата ви все още няма свой доверен юрист, който да се занимава с вашите търговски дела, е важно да откриете наистина добър адвокат по търговско право, на когото да разчитате занапред при всеки по-сложен казус, изискващ експертно правно съдействие. Ако сте именно на този етап, може да се възползвате от задълбочената експертиза на адвокатите от SofLaw.bg, които са ситуирани в София, но оказват правно съдействие на търговци от цялата страна.