Дело за издръжка: 5 често задавани въпроса
Родителите дължат издръжка на своите деца, особено ненавършилите пълнолетие, независимо от тяхната трудоспособност или възможност да се издържат чрез имуществото си.
Когато двама родители се разделят или развеждат е необходимо да се определи издръжка, която да бъде изплащана от родителя, който не живее с детето.
Това може да стане с уговорка между двамата родители, извънсъдебно или съдебно споразумение.
Кои са най-често задаваните въпроси относно дело за издръжка
Възможно е издръжката да се определи по мирен начин между двамата родители, но когато те не могат да уредят сами отношенията помежду си се завежда съдебно дело.
Тук ще отговорим на 5те най-често задавани въпроса относно делата за издръжка.
1. Каква е цената за едно дело за издръжка
При дело за издръжка не се изисква изплащането на държавна такса. Единствената такса е адвокатският хонорар, който всяка кантора или частен адвокат определя.
В SbkLaw.bg можете да разчитате на професионални и качествени адвокатски услуги срещу разумни и достъпни цени.
При дела за увеличение на вече определена издръжка не се заплащат такси.
2. Как се определя размерът на издръжката на дете
При дело за издръжка на дете се взимат под внимание финансовите нужди на детето – здравословните, образователните и битовите, както и възможностите на родителя.
Най-ниската възможна издръжка е поне 25 процента от минималната работна заплата.
3. Може ли да се поиска увеличение или намаление на издръжката
Увеличение на издръжката може да бъде поискано при вече определена такава, в случай, че впоследствие финансовите нужди на детето са се увеличили. Това може да е свързано с порастването и по-големите образователни нужди, или със здравословен проблем.
Дело за намаление на издръжката обикновено се завежда от родителя, задължен да я изплаща, когато доходите му или финансовите нужди на детето са намалели.
Важно условие е първоначалната определена издръжка да е била поне няколко пъти по-висока от минималната.
4. Може ли да се заведе дело за издръжка на пълнолетен
Родителите са длъжни да изплащат издръжка след навършване на пълнолетие, в случай че детето все още учи в редовно следно или висше учебно заведение.
Детето може да заведе дело срещу родителите си в случай, че по някаква причина отказват да изпълняват финансовите си задължения.
5. Какво да направите в случай, че съпругът не плаща издръжката
В случай, че издръжката е определена със съдебно споразумение, задълженият родител извършва престъпление, когато не я изплаща.
Тогава можете да образувате дело при съдебен изпълнител, който ще събере принудително издръжката. В случай на неподчинение от родителя, дължащ издръжката, съдът може да наложи запор върху сметките му и да продава цялото му имущество.
Адвокатските услуги, предлагани от SbkLaw.bg могат да ви помогнат да решите проблемите си по мирен начин, за да избегнете възможните усложнения при завеждане на дело.